Bár első megközelítésre a Fidesz-KDNP számára jelent kudarcot a vasárnapi jászberényi időközi önkormányzati választás, amelyen az ellenzéki erőkből álló Közösen Jászberényért Egyesület teljes győzelmet aratott, abszurd módos mégis a Demokratikus Koalíciónak a legkínosabb ez az eredmény.
A kormánypártok ugyanis betudhatják kisiklásnak, hogy egy kisvárosban kapitulálniuk kellett – az elmúlt hónapokban egyébként is több váratlan győzelmet arattak hasonló voksolásokon –, ennek országos kihatása, következményei aligha lesznek, helyben rontottak el valamit.
A jászberényi DK-s az ellenzék ellen kampányolt
A DK-ra azonban nagyon rossz fényt vett, hogy nélkülük, sőt ellenükre győzött a többi ellenzéki párt. Gyurcsányék jászberényi erős embere ugyanis az önkormányzatban már több éve hadakozik a jobbikos polgármesterrel, a szocialista alpolgármesterrel és társaikkal, sőt, a mostani választáson kifejezetten ellenük kampányolt, mondván, teljesen alkalmatlanok a város vezetésére. Nem csoda, hogy a választást követően azonnal bejelentette, hogy kilép a pártból.
S különösen azért érinti rosszul a DK-t ez a választási eredmény, mert az utóbbi hetek közvélemény-kutatási adatai szerint tovább erősödtek, most már valóban jól állnak. Nem véletlen, hogy Gyurcsány a múlt heti Facebook-posztjában – ezt most kivételesen nem szabadverses formában írta, így viszonylag könnyű értelmezni – úgy fogalmazott, hogy
„a Demokratikus Koalíció nagy párt lett.
Többen támogatják, erősebb, mint valaha. Minden második ellenzéki választó azt mondja, hogy a DK vezesse az országot. Új idők fognak jönni, és mi ott leszünk azok között, akik majd értelmet adnak a percnek, az évnek”. A bejegyzése mellé kitette a Republikon Intézet legfrissebb, januári felmérését, amiből viszont kiderül, a pártelnök kissé túlzásba esett, amikor azt állította, hogy őket ugyanannyian támogatják, mint a többi ellenzéki pártot együttvéve, de az tény, a különbség a javukra elég jelentős.
A biztos pártválasztók körében 20 százalékuk van, megelőzve a Momentumot és az MSZP-t (6-6), a Jobbik 5, az LMP 4, a Párbeszéd 2 százalékon áll, viszont ellenzéki pártnak számít a Mi Hazánk (9), valamint a Kutyapárt (3) is; s hogy teljes legyen a kép, a Fidesz-KDNP a szavazók 45 százalékára számíthat.